A szappankészítés alapjai: Lúg és szappan
Ma egy varázslatos utazásra hívlak Téged, amely során megismerheted a szappankészítés alapjait. Ha szerettél volna saját kézzel készült, illatos szappant varázsolni a fürdőszobádba, akkor jó helyen jársz. A szappankészítés nemcsak szórakoztató, de kifejezetten megnyugtató tevékenység is lehet. Lássuk, hogyan kezdj hozzá!
A szappankészítés alapjai
A szappankészítés egy nagyon régi mesterség, amely során az olajok és lúg találkozásából születik meg az a csodálatos termék, amit nap mint nap használunk.
De mi is történik pontosan? Amikor az olajokat (például kókusz-, olíva- vagy sheavaj) összekeverjük a lúg vizes oldatával (nátronlúg), egy kémiai reakció zajlik le, melynek eredményeként szappan és glicerin keletkezik.
Ezt a folyamatot nevezzük hivatalosan is szappanosodásnak.
Mi kell a házi szappankészítéshez?
Kezdjük a legfontosabbal: a biztonság mindennél fontosabb! Mivel a lúg (NaOH) egy erősen maró anyag, mindig viselj védőkesztyűt, szemüveget és hosszú ujjú ruházatot, amikor vele dolgozol.
- Alapanyagok: Válassz természetes olajokat és zsírokat, mint az olívaolaj, kókuszolaj, vagy sheavaj. Ezek adnak majd alapot a szappannak.
- Lúg: A nátronlúgot oldatlan formában érdemes megvásárolni.
- Illóolajok, illatolajok: Az illóolajokkal kellemes illatot vihetsz a szappanba. Levendula, citrom, vagy eukaliptusz – csak néhány lehetőség a sok közül.
- Adalékok: Színezékek, szárított virágok
Lépésről lépésre: Szappankészítés otthon
- A lúgoldat elkészítése:
A kereskedelemben fellelhető nátronlúg (vegyjele az NaOH, nevezik még marónátronnak, marószódának, lúgkőnek…) frissen kb. 98 tömeg %-os, gyöngyös vagy pikkelyes formában kapható. Rendkívül reaktív, erősen higroszkópos anyag, ezt azt jelenti, hogy még a levegő páratartalmát is magához vonzza, ezért mindig légmentesen zárjuk le a tárolóját. Vigyázat: bőrön nagyon súlyos égési sérüléseket, szemünkbe kerülve vakságot okozhat! Gyerekek és háziállatok jelenlétében NE készítsünk házi szappant! Szappankészítés esetén a nátronlúg vizes oldatát használjuk, ezért ismernünk kell a lúggal való bánásmódnak és a lúgoldásnak a szabályait, melyek a következőt:
- mielőtt kinyitnánk a nátronlúgos dobozt, vegyük fel a védőruhánkat, mely hosszú ujjú felsőből, kötényből, védőkesztyűből és védőszemüvegből áll.
- NE használjunk cink, alumínium, titán és fa eszközöket! Jó minőségű rozsdamentes acél, vagy hőálló üveg / műanyag kancsó, keverőkanalak megfelelőek.
- a lúgoldó edényünkbe mérjük ki a receptben szereplő desztillált / ioncserélt víz mennyiségét és az edényt állítsuk hűtőfürdőbe: a lúgoldás exoterm reakció, azaz erőteljes hőfejlődéssel jár, az oldatot általában hűteni szükséges.
- egy másik edénybe óvatosan mérjük ki a megadott lúg mennyiségét.
- MINDIG A VÍZBE ADAGOLJUK APRÁNKÉNT A LÚGOT! (Fordított esetben a hirtelen hő felszabadulása miatt kispriccelhet az egész!) Jól keverjük el a vízben, hogy ne tapadjon le az edény aljára.
- Az edényt lúgoldás közben lezárni szigorúan tilos és veszélyes!
- Szellőztessünk, a forró lúgoldat erőteljesen párolog, a lúg gőze maró hatású, belélegezni tilos.
- ha a lúgoldat véletlenül a bőrre fröccsen, azonnal mossuk le bő vízzel, ha szembe kerül hasonlóan járjunk el és forduljunk szakorvoshoz. A lúgoldat lenyelése életveszélyes, ilyenkor azonnali kórházi ellátásra van szükség.
- Az olajok előkészítése: Mérj ki és melegítsd fel a kiválasztott olajokat max 40°C-ra egy másik edényben.
- Az olaj és lúg összekeverése: Amikor mindkét keverék hőmérséklete körülbelül egyenlő, óvatosan öntsd a lúgoldatot az olajokhoz. Keverd őket alaposan botmixerrel vagy kézi habverővel. Ebben a fázisban adhatod hozzá az illatot. Vigyázz, mert egyes illatok gyorsíthatják a szappanosodást. (gyorsan besűrűsödik a keverék)
- Formázás és díszítés: Miután a szappanmassza besűrűsödött, öntheted formákba. Itt jöhetnek a kreatív ötletek: szórj bele szárított virágszirmokat vagy szanezd mica porral, esetleg különböző agyaggal.
Pihentetés és türelem
Miután beleöntötted a szappant a formákba, hagyjuk állni 24 órán át, amíg meg nem köt. Ezután vedd ki óvatosan a formákból, és hagyd száradni további 6 hétig, hogy tökéletesen használható állapotba kerüljön.
Remélem, hogy ez a kis útmutató segít belevágni a szappankészítés izgalmas világába. Ne feledd, a szappankészítés nemcsak praktikus, de kreatív és szórakoztató is lehet. Játssz az illatokkal és textúrákkal és hozd létre a saját, egyedi szappanodat!
Itt jött el az a pillanat, hogy kell egy recept, de ezt majd a következő bejegyzésben… Addig is: olvasd át még néhányszor, hogy milyen eszközökre lesz szükséged, illetve, hogy hogyan szabad a lúggal bánni, mire kell majd figyelned!